I Vaše nohy mohou mít křídla-věnujte jim dostatečnou péči !!!

Slouží nám celý život!

 

Noha v lodičce

Po zdravotní stránce je nošení bot na vysokém podpatku nevhodné. Na snímku nejlépe vidíte jaké zakřivení chodidla obuv způsobí. Přední část chodidla je zoufale propadlá, atypicky je namáhaná pata. Velká část stabilizačních úkonu je přenášena na přední část klenby. Následně často vznikají otlaky na přední části chodidla, obuv bývá nestabilní, nemá pevnou patu. Zátěž se při chůzi přenáší přes lýtka na další část pohybového aparátu. Rozdíl mezi přední části boty a patou by podle odborníků neměl být větší než 3 cm.

Noha v lodičce

Tři typy postavení osy nohy

dsc06441kopie.jpg

Vlevo je normálně postavené chodidlo. Uprostřed vybočené a vpravo vbočené. Vhodnou korekcí, např. speciální vložky do obuvi dokáží nohu usadit do normálního postavení. Je zde nutná aktivní spolupráce s pacientem a snaha stav změnit.

Plochá noha

Chodidlo nemá charakteristické tři opěrné body, ale tvoří rovnou plochu s podložkou. Atypicky zatěžované chodidlo způsobuje celou řadu komplikací pohybového mechanizmu. Lze jej vyřešit speciální stélkou do obuvi. Nejčastěji vzniká poškozením nožního aparátu, nadměrnou tělesnou hmotností, přetěžováním chodidla, deformací již v dětské obuvi, genetické vlivy.

Plochá noha

Hallux valgus

Hallux valgusnejčastější vada, která vzniká převážně nevhodnou obuví. Jedná se o vbočování palcem, které obvykle způsobí stěsnání prstců a nadzvednutí druhého prstcového článku, na kterém se pro nedostatek místa obvykle tvoří kuří oko. Tuto deformaci lze v počátečním stádiu řešit meziprstovým korektorem, oddalovačem palce s aktivní silou, nebo později lze dnes už velice úspěšně řešit chirurgickou cestou. Vbočování palce je možné rozeznat hned v počátku své cesty a to zčervenáním palcových kloubů, zvedáním druhého prstce, bolestivost v oblasti palce a příčné nožní klenby. Vhodnou obuví lze problému částečně předejít. 

situaci lze názorně vidět na rtg snímku.

dsc06443.jpg

Co o nohách možná nevíte.

Víte, že vaše nohy během průměrného života nachodí přes 40000km ?

Každá noha se skládá z 29 kostí , 19 svalů a 115 úponů.

Víte proč je chodidlo tak citlivé a proč je od nepaměti středem pozornosti léčitelů, reflexologů a dalších odborníků, kteří se péčí o nohy zabývají? Obsahuje totiž až 72000nervových zakončení.

Víte, že problémy s nožním aparátem můžou velmi výrazně souviset s problémy např. i krční páteře, nebo bolestmi hlavy?

Nezapomínejte tyto problémy řešit a vyhledejte odborníka dřív, než bude pozdě. Téměř všechny deformace nožní klenby lze úspěšně napravovat a léčit. Někdy stačí jednoduchá pomůcka, jindy zase perfektně vytvarovaná vložka.

Uvědomte si, že čím později navštívíte odborníka, který Vám pomůže, tím déle náprava bude trvat, bude komplikovanější a samozřejmě celý zákrok ( nebo jejich série ) finančně náročnější.

Víte proč cítíte píchnutí, šimrání, nebo teplo na krku, když Vám reflexní terapeut stimuluje body na chodidlech?

Samozřejmě je to tím, že ve Vašem těle je celá soustava reflexních drah, kterými se prostřednictvím nervů přenáší nervové vzruchy do jiných vzdálených partií vašeho těla.

Nezapomínejte, že reflexní terapeut dokáže nejen podle citlivosti a zvláštních znaků v konkrétních bodech rozpoznat, „co není vpořádku", ale zároveň dokáže tyto orgány i stimulovat.

Nezapomínejte na své nohy zejména pokud trpíte některým závažným onemocněním jako je cukrovka, křečové žíly, polyneuropatie a další. Samozřejmostí je gravidita, obezita, vysoký věk, nebo problémy dětské nohy. Všechny tyto stavy potřebují mimořádnou péči.

 

NEZAPOMÍNEJTE NA SVÉ NOHY - URČUJÍ START DO NOVÉHO DNE !

nohy - co o nich víme

Kostra nohy